Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Den Země na 2. stupni

Den Země na 2. stupniDatum konání:
3.5.2024

Den Země je celosvětově významný svátek, který námpřipomíná, že bychom o naši planetu měli dobře pečovat. Letos jsme sice vlivem nepříznivého počasí nevyrazili hromadně do Poodří a blízkého okolí sbírat odpadky, přesto jsme tento den strávili smysluplnými aktivitami.

Obě šesté třídy se nejprve připravovaly na celostátní soutěž Souboj čtenářů, její online kolo totiž připadlo zrovna na tento den. Když žáci vyplnili 25 záludných odpovědí, věnovali pak zbylý čas komentovanému promítání filmu Život na naší planetě od přírodopisce a dokumentaristy Davida Attenborougha. Se zatajeným dechem sledovali, jak se naše planeta mění, jak ji mění a přetváří lidstvo samo. Uvědomili si, jak je důležité chránit přírodu a chovat se k ní zodpovědně.

Žáci 7. A oslavili Den Země cyklistickou vyjížďkou do přilehlé CHKO Poodří - do Bartošovic. Zastavili se na krátké pozorování „ bartošovického moře“ (velkého chovného rybníku)
a v zámecké zahradě si zahráli několik her. Jejich spolužáci z vedlejší třídy měli naplánované venkovní i vnitřní činnosti, jejichž cílem bylo, aby děti pochopily, jak nutná je ochrana naší planety. K tomu dopomohlo také sledování dokumentárního filmu.

8. B se zaměřila na zjišťování hodnot ekologické stopy jednotlivých žáků. Tato aktivita pak vedla k uvažování nad důvody, proč jsou rozdíly mezi nimi tak velké. Ve skupinových činnostech byly následně zpracovány a představeny návrhy pro snížení ekologické stopy v oblastech dopravy, bydlení, spotřeby a potravin.

To žáci z 8. A se věnovali problematice nešetrného využívání palmového oleje. V projektovém vyučování hledali informace o pěstování palem na plantážích, o úbytku pralesních ploch, vlivu na okolní přírodu, biodiverzitu, lidi i kulturu. Zjišťovali, do jakých výrobků se palmový olej přidává, a také to, jak můžeme jako společnost přírodu před tzv. „zelenou pouští“ chránit.

Deváťákům z obou tříd byly nabídnuty nejrůznější činnosti. Nejprve společně zhlédli dokument o současném celosvětovém plýtvání jídlem a pak už měli prostor pro svou kreativitu. Někdo tvořil z vaty Českou republiku a Afriku, aby ji následně zalil a osázel semínky řeřichy – za dva dny se tyto země krásně zazelenaly. Jiní si přinesli nejrůznější odpadky. Kreslili, lepili a zjišťovali, jak dlouho potrvá, než by se v přírodě zcela rozpadly. Někteří malovali s využitím pet lahví a vlastních obtisků ruk, skupinka chlapců vyrábělatrojrozměrný model popelářského vozu. Nechyběla ani mapa světa, České republiky i Slovenska, vše vytvořeno s využitím nejrůznějších prošlých potravin.

Zkrátka je vidět, že letošní Den Země byl pro naše žáky opravdu různorodý!