Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Předvánoční Vídeň

Předvánoční VídeňDatum konání:
7.12.2023

Naše základní škola má ve svém programu poznávání jiných kultur a jazyků. Proto nabízíme žákům návštěvy cizích států. Po dlouhodobé spolupráci s polským volnočasovým zařízením MOPT v Dabrowe Gorniczi a poznávacích zájezdech do Itálie jsme letos na podzim realizovali jednodenní návštěvu do německy hovořící země.  

Ve čtvrtek 7. prosince 2023 jsme si zajeli do předvánoční Vídně se žáky osmých a devátých ročníků.  

Cílem bylo poznání centra hlavního města Rakouska a místa společné historie s Českým královstvím. K tomu jsme měli průvodce nejpovolanějšího – kastelána zámku v Kuníně. My mu touto cestou ještě jednou děkujeme za zajímavé historické údaje z centra Rakousko – Uherska. Spatřit Hofburg – sídlo rakousko – uherských císařů, Maria - Theresien Platz se sochou císařovny či Karlskirche (kostel sv. Karla Boromejského) na vlastní oči je zážitek a záruka k dlouhodobému zapamatování.  

Samozřejmě, že se nesmělo zapomenout na návštěvu vyhlášených předvánočních trhů. 

Tradiční trhy se konaly na náměstí Rathausplatz a byly zde nabízeny vánoční dárky i ozdoby, různé umělecké a řemeslné výrobky, sladkosti a teplé nápoje. Ve vzduchu se vznášela vůně vánoční pekárny, horkého punče a pražených mandlí. Návštěvníci si mohli také zabruslit na bruslařské dráze. Lákadlem pro fotografování zamilovaných párů byl Herzerlbaum - strom ověšený krásnými červenými a svítícími srdíčky. Nechyběl ani dvanáctimetrový kolotoč. 

Předvánočním časem žije celá Vídeň. Další vánoční trhy bylo možno navštívit před zámkem Schonbrunn, u zámku Belvedér, u Lichtenštejnského zahradního paláce a na dalších místech. 

A za všechny názory některých z dětských účastnic: 

„Ve Vídni se mi nejvíce líbila katedrála svatého Štěpána, která vypadala jako z jiného vesmíru, měla moc krásné zdobení a vynikala nad ostatními. U katedrály byly trhy, kde jsem si koupila dětský punč a ten byl prodáván v hrnečku tvaru boty.“ Eva M. 

„Naše první zastávka ve Vídni byla u domu Hundertwasserhaus, na kterém nebyla ani jedna rovná linie. Měli tam také zamilované semafory.“ Ema H.  

„Na závěr celého výletu do Vídně jsme navštívili největší vánoční trhy. Ležely na náměstí u historické radnice. Stromy tam zdobily kilometry světýlek a stovky ozdob.“ Barbora H. 

 

Za všechny zúčastněné  žáky a učitele ZŠ Studénka Sjednocení Mgr. Pavel Tisovský.